U „Dolbi teatru” u Los Anđelesu sinoć je svečano održana 88. po redu ceremonija dodele najprestižnije nagrade u svetu filma „Oskar” – u 24 kategorije, pod sloganom „Svi sanjamo o zlatu”.
(Fotografija: „Dolbi teatar”, „Vikimedija”)
Ovogodišnji domaćin bio je glumac i TV voditelj Kris Rok, koji je vodio i 77. dodelu „Oskara”. Dolazak zvezda na Crveni tepih, odnosno ceremonija dodele ove značajne nagrade prenošena je uživo na američkom televizijskom kanalu „Ej-Bi-Si”, kao i na TV kanalima u preko 225 zemalja širom sveta. U Srbiji ste mogli da pratite na „Prvom programu” Radio-televizije Srbije, od 2 časa i 30 minuta ujutru.
Evo čija imena i nazivi kojih ostvarenja su sinoć izgovoreni u nastavku čuvene rečenice „And the ‚Oscar’ goes to…” (srp. „A ‚Oskara’ dobija…”):
(Fotografije: Dobitnici nagrade „Oskar” za 2016. godinu; „Tviter”)
Takođe, listu ovogodišnjih nominacija, odnosno dobitnika možete da pogledate i na zvaničnom sajtu Akademije filmskih umetnosti i nauka.
Pogledajte trejlere nagrađenih filmova:
Pogledajte spot nagrađene pesme:
Poslušajte audio-snimak nagrađene muzike:
Mnoge istaknute ličnosti iz sveta umetnosti i šou-biznisa u Sjedinjenim Američkim Državama na ovoj dodeli su pridale značaj i pokušale da prošire svest o tematskim problemima u svetu. Međutim, većina filmskih umetnika bojkotuje dodelu ove nagrade jer dve godine unazad nije nominovan ni jedan umetnik koji pripada negroidnoj rasi, već se dodeljuje samo takozvani „beli Oskar”.
(Fotografija: Glumac i TV voditelj Kris Rok, „The Oscars”)
(Fotografije: Neki od dosadašnjih laureata ove značajne nagrade, „The Oscars”)
Prve nagrade „Oskar” predstavljene su 16. maja 1929. na privatnom branču u hotelu „Ruzvelt” u Holivudu. Na toj ceremoniji prisustvovalo je samo 26 osoba, a do sada je dodeljeno ukupno oko 3.000 nagrada, od čega 322 za najbolje glumce i glumice. Zanimljivo je da je drama žanr koji najčeće odnosi pobedu.
Bravo!Sjajan tekst,clanak!Pohvale autoru i magazinu 🙂 🙂